Ohtlikud tegevused

Eestis juhtub kõrvaliste tegevuste tõttu keskmiselt ÜLE VIIE LIIKLUSÕNNETUSE PÄEVAS.
26% juhtidest sattus 2017. aastal tähelepanu hajumise tagajärjel ohtlikesse olukordadesse - kaldus oma sõidurajalt kõrvale; ei märganud foori või liiklusmärki; äkkipidurdas, et eessõitjale mitte sisse sõita või ei märganud jalakäijat või jalgratturit.

Miks on kõrvalised tegevused ohtlikud?
INIMENE EI SUUDA SOORITADA KAHTE TEGEVUST SAMAAEGSELT JA VEATULT.
Rooli keerates ja samal ajal telefoni kasutades, süües või GPS-i seadistades lülitub aju ühelt tegevuselt teisele, saamata ohuolukorras aru, kumb neist on tähtsam. Autojuhtimine kõrvaltegevusena võib lõppeda traagiliselt.

Kui inimene räägib sõidu ajal mobiiltelefoniga, siis muutub tema võime ümbritsevat teadvustada ja tunnetada nii nõrgaks, nagu oleks ta joonud kaks kuni kolm klaasi veini.

Autoroolis kõrvaliste tegevustega tegelemine segab juhti peamiselt neljal viisil:
pildiliselt, käeliselt, tunnetuslikult, heliliselt

Juhi pilk on teelt eemal, helistamiseks tuleb käed roolilt võtta, vestlus või muud helid hajutavad tähelepanu ning mõtted on mujal kui autojuhtimisel.

KA VABAKÄESEADME KASUTAMINE EI OLE OHUTU, kuna roolikeeraja tähelepanu on ikkagi hajutatud kõne ja juhtimise vahel.

EKSTREEMSEMAD KÕRVALISED TEGEVUSED roolis, mida liikluspolitseinikud on Eestis näinud: habeme ajamine, sulgpallireketiga mängimine, supi söömine ja raamatu lugemine.

Sõit pimeduses / sõit juhita

Autoroolis sõnumit toksides või lugedes on juhi pilk teelt eemal vähemalt VIIS SEKUNDIT.
Kiirusel 90 KM/H LÄBIB SÕIDUK SELLE AJAGA 125 MEETRIT, asulakiirusel 50 km/h ca 70 meetrit.

Mobiilivaba päev

Mobiilivaba päeva eesmärk on kutsuda liiklejaid üles vähemalt sellel päeval liikluses mobiiltelefonist loobuma ja päeva lõpus mõtlema, kas midagi olulist jäi seetõttu tegemata

Vasta küsimusele ja osale loosimises.

Kui juht ei jälgi 90 km/h sõites viis sekundit teed, siis mitu meetrit läbib sõiduk juhita?


Kuidas on kõrvaliste tegevustega tegelemine Sind puudutanud? Juhina? Kaasreisijana? Jalakäijana? Kirjelda situatsiooni ja tagajärgi.

Peaauhinnaks on kaks 100-eurost Laitse Rallypargi kinkekaarti.
Lisaks läheb loosi kolm Tehnikamaailma ja kolm Kodu & Aed aastatellimust;
5 x 4 Maanteemuuseumi piletit.

Maanteeamet tunnustab

Vastutustundlikud ettevõtted!

Maanteeamet kutsub sel aastal Mobiilivaba päeva raames ka kõiki ettevõtteid andma lubadust, et nende töötajad vähemalt sel päeval hoiduksid mobiiltelefoniga liikluses tegelemast. Maanteeameti ennetustöötajad viivad „Kui juhid, siis juhi“ kampaania raames firmades ja asutustes läbi mitmeid liiklusalaseid lühikoolitusi.

Kui soovite tasuta Maanteeameti kõrvaliste tegevuste teemalist koolitust enda firmas, siis andke sellest teada siin:
Anna teada

2018

2017

Täname kõiki vastutustundlikke ettevõtteid, kes on juba Mobiilivaba päevaga liitunud!

Äppide test

Rakendused, mis aitavad sul turvalisemalt sõita

Liikluses on üha tavalisemaks muutunud autojuhid, kes kasutavad liigeldes mobiiltelefoni. Turvalisema liikluskeskkonna loomiseks peame alustama iseendast ning tagama, et me ise oleksime teistele eeskujuks ning ei kasutaks autorooli telefoni. Kõige lihtsam on mobiil käeulatusest ära panna, kuid olemas on ka erinevaid rakendusi, mis aitavad sõitmise ajal vaid sellele keskenduda. Tehnouudiste sait Geenius testis Eestis töötavaid äppe.

Loe edasi

Artiklid ja uuringud

Tunnistame üles: meie aju naudib roolis olles mobiiltelefoni

Kui autojuht räägib mobiiltelefoniga, siis on ta tähelepanu hõivatud kõnega ja jääb vähem ressursse tee jälgimiseks. Hoolimata sellest, et meil on „kogu pilt kogu aeg silme ees“.

Loe edasi Autor: Jaan Aru

Tähelepanematus kui turvarisk liikluses 2017

Maanteeameti tellitud uuringu eesmärk oli selgitada välja tähelepanu hajumist põhjustava käitumise tavapärasust liiklussituatsioonis ning võrrelda tulemusi 2016. aasta sügisel läbiviidud samalaadse uuringu tulemustega.

Autoroolis vohab rahvusvaheline epideemia

„Too poest midagi head“, „Millal sa kontorisse jõuad?“, „Kas sa mu meili oled jõudnud vaadata?“ - need nii igapäevased mobiilisuhtluse fraasid põhjustavad Eestis iga päev 2,1 liiklusõnnetust. Miks? Sest kõned on tehtud valel ajal ja vales kohas.

Loe edasi Autor: Kerli Tallo, Monika Kelle

Inimesel on ainult üks teadvus

Mitme asja korraga tegemine tundub tänu nutiseadmetele tõhusa ja ajasäästlikuna. Mobiiliga rääkiva autojuhi jaoks võib aga võidetud sekund muutuda hoopis elu ja surma küsimuseks.

Loe edasi Autor: Kerli Tallo

Vaata ja jaga videot

Sa meeldid mulle sellisena nagu sa oled. Ilus. Elus. Rõõmus. Tore.

Liiklusest nii ja teisiti – reaktsiooniaeg.

Roolis vastutan mina: Kõrvalised tegevused autoroolis.